Przejdź do treści

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Udogodnienia architektoniczne

W budynku Biblioteki Głównej WAT uwzględniono udogodnienia architektoniczne dla Użytkowników niepełnosprawnych ruchowo:

  • przed biblioteką (wejście od ulicy Kaliskiego) znajduje się miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych,

  • w budynku (wejście od ulicy Kartezjusza) znajduje się podjazd wewnętrzny oraz winda.

Stanowisko dla osób słabowidzących

W Czytelni Biblioteki Głównej WAT znajduje się stanowisko dla osób słabowidzących. Zakup został zrealizowany w ramach dotacji MNiSW na zadania związane z kształceniem studentów niepełnosprawnych. W skład stanowiska wchodzą:

  • Lunar Plus – oprogramowanie udźwiękawiające i powiększające, dzięki któremu Użytkownicy słabowidzący mogą, w zależności od swoich potrzeb i wady wzroku, wybrać program, który wyłącznie powiększa obraz na komputerze lub, co jest zwykle zalecane, taki, który powiększa obraz i udźwiękawia komputer.

  • ReadDesk – powiększalnik, potrafiący odczytać rozpoznany tekst.

  • Dolphin keyboard – klawiatura z dużymi kontrastowymi napisami, białe litery na czarnym tle, dzięki czemu klawisze są dobrze widoczne.

Osoby głuche i niedosłyszące

Od 01.04.2022 roku w Bibliotece Głównej do obsługi osób głuchych i niedosłyszących wyznaczona została Pani Ewelina Wieczorek (tel. 261 839 396, e-mail: ewelina.wieczorek@wat.edu.pl).

Książkomat oraz wrzutnia samoobsługowa

Stały dostęp do zbiorów osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi zapewnia książkomat oraz wrzutnia samoobslugowa znajdujące się na zewnątrz budynku Biblioteki i umożliwiające samodzielne wypożyczenie oraz zwrot książek przez 24/7.