Galerie i wystawy

wtorek, 16 maja 2017 02:36

Diamentowy Jubileusz Biblioteki Głównej WAT

Relacja pt. ,,Diamentowy Jubileusz Biblioteki Głównej WAT'' autorstwa p. Agaty Reed ukazała się 12 maja 2017 r., na oficjalnej stronie Wojskowej Akademii Technicznej.

„Kulturalne serce WAT” – Biblioteka Główna Wojskowej Akademii Technicznej obchodzi jubileusz 60-lecia. Uroczyste spotkanie jubileuszowe, z udziałem zaproszonych gości, obecnych i byłych pracowników, władz i kadry akademickiej WAT, miało miejsce 11 maja 2017 r. w pięknych wnętrzach biblioteki.

„Nowoczesna biblioteka akademicka stanowi centrum każdej uczelni. To w niej krzyżują się drogi nauczycieli akademickich i studentów, jest miejscem wspólnej pracy, wspólnego pogłębiania wiedzy, a to powinno być jednym z zasadniczych fundamentów wysokiego poziomu zarówno dydaktycznego jak i naukowego. Nam – obecnym pracownikom i wcześniejszej kadrze – udało się takie centrum, takie serce Akademii stworzyć” – mówiła dyrektor biblioteki dr Bogumiła Konieczny-Rozenfeld.

Dziękując pracownikom za ich wkład w rozwój biblioteki prorektor ds. wojskowych płk dr inż. Artur Król nawiązał do nazwy jubileuszu. „Kształt tej biblioteki, to jak w tej chwili wygląda, że jest nowoczesna, że jest świetnie wyposażona i że jest centrum życia kulturalnego, pięknie świadczy o tym, że jest to nasz diament. Ponoć nieoszlifowany diament nie świeci, ale ten świeci pięknie dzięki pracy pani dyrektor i wszystkich pracowników biblioteki” – mówił prorektor.

Osiągnięcia jubilatki doceniło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, przyznając specjalny medal w dowód uznania za szczególne zasługi dla bibliotekarstwa. Jubileusz to także dobra okazja, by uhonorować pracowników biblioteki: sześć osób otrzymało nagrody uznaniowe, a trzy pracowniczki otrzymały awanse na wyższy stopień zawodowy bibliotekarza.

Obchody jubileuszu uświetnił koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami.

Biblioteka Główna WAT to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce. Przestronny, niedawno odremontowany budynek jest przystosowany do potrzeb studentów i kadry akademickiej Akademii. Biblioteka jest zinformatyzowana, studenci mają dostęp do katalogu on-line, dzięki czemu mogą w przyjazny sposób przeszukiwać zasoby biblioteczne. A są one imponujące: 350 tys. książek, skryptów i podręczników; 19 tys. czasopism oraz 4 tys. zbiorów specjalnych. Od roku w bibliotece funkcjonuje też pracownia digitalizacji.

Biblioteka to nie tylko książki, ale też sale do nauki, kabiny do pracy indywidualnej. Można nie tylko zarezerwować książki przez internet, ale też elektronicznie skontaktować się z bibliotekarzem. W bibliotece odbywają się też konferencje, szkolenia i seminaria, spotkania, wystawy, koncerty, jednym słowem jest to salon kulturalny WAT, stworzony przez zespół pod kierownictwem dyrektor dr Bogumiły Konieczny-Rozenfeld.

* * *

Biblioteka Główna Wojskowej Akademii Technicznej powstała w 1951 roku, równocześnie z Wojskową Akademią Techniczną. Początkowo nosiła nazwę Biblioteki Technicznej, następnie Biblioteki Naukowej, a pod koniec lat sześćdziesiątych otrzymała nazwę Biblioteki Głównej WAT.

W pierwszym okresie istnienia biblioteka nie miała własnej siedziby. Zbiory znajdowały się częściowo w Klubie WAT, częściowo w pomieszczeniach kasyna i w piwnicach budynków należących do uczelni. W 1957 roku biblioteka doczekała się własnej siedziby, pięknego budynku z obszernymi magazynami. W latach 2010-2013 budynek biblioteki został odnowiony.

Agata Reed
Źródło: http://www.wat.edu.pl/?p=10550

 

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 11 października 2017 02:43
facebook
Instagram
blog
NUKAT
bibliowawa