Galerie i wystawy

poniedziałek, 06 czerwca 2016 21:16

NEPAL. Pocztówki sprzed katastrofy

Wystawa ,,Nepal. Pocztówki sprzed katastrofy'' jest pierwszą z cyklu zdarzeń pod wspólnym tytułem ,,Poznaj swojego bibliotekarza''.  Autorką zdjęć jest Pani Ewa Kicińska, kustosz na co dzień pracujący w Czytelni Ekonomiczno-Społecznej Biblioteki Głównej WAT.

Dlaczego Nepal ?
Jest kilka powodów dla których pojechałam do Nepalu. Pierwszym i najbardziej oczywistym są najwyższe na świecie góry. Chociaż ostatnimi czasy rozwinęła  się na dużą skalę turystyka wysokogórska, ja nigdy nie miałam ambicji zdobycia Mount Everestu, za to panoramę majestatycznych Himalajów zawsze chciałam zobaczyć. Po drugie - pociąga mnie to co nieznane i tajemnicze, a właśnie taki jest Nepal, odizolowany od reszty świata dzięki wyjątkowym warunkom geograficznym, skutecznie broniący się przed europejskimi podbojami. I ostatni, ale wcale nie najmniej ważny powód, to dzika przyroda parków narodowych, w których można odbyć przejażdżkę po dżungli na grzbiecie słonia.
Już na początku prac nad wystawą zdałam sobie sprawę z tego, że będzie ona sporym wyzwaniem. Niewiele państw wywarło na mnie tak wielkie wrażenie jak to położone między dwoma mocarstwami – Indiami i Chinami - małe Królestwo Gór. Jak przedstawić kraj, żeby chociaż w części oddać jego urok i piękno, kontrastowość i wielobarwność. Jak pokazać kraj wspaniałych, misternie zdobionych świątyń, unikatowej architektury, odmiennej zupełnie kultury, wypełniony obyczajowością i ludźmi, jakich trudno nam sobie w ogóle wyobrazić.
Zdjęcia zostały wykonane w listopadzie 2013 roku podczas wyprawy do Indii i Nepalu z krakowskim Klubem Podróży „Horyzonty”.

Biblioteka Główna WAT
ul. Kaliskiego 19
| antresola |
Maj - Czerwiec 2016 r.

Ostatnio zmieniany środa, 11 października 2017 03:23
facebook
Instagram
blog
NUKAT
bibliowawa