Galerie i wystawy

niedziela, 03 kwietnia 2016 16:58

Wojsko Polskie w Sztuce | Marzec 2016

Reprodukcje pokazane na wystawie pochodzą z albumu z zasobów Biblioteki Głównej WAT:

Wojsko Polskie w Sztuce Współczesnej.
Wydawnictwo Ruch, Warszawa, 1968.

Na wystawie przedstawiono wybór z prac polskich artystów XX wieku - kilkadziesiąt jedno i wielobarwnych reprodukcji - reportaże rysunkowe, cykle tematyczne, fragmenty ilustracji i wiele innych. Znalazły się na niej prace m.in. Rafałowskiego, Topolskiego, Siedlanowskiego, czy Witza.

,,W szkicu tym nie chodzi o samą sztukę wojskowego tematu, której też nie należy utożsamiać z tzw. batalistyką, pojętą jako przedstawienie czynu wojennego i żołnierskiego w najbardziej napiętym momencie bitwy. Przez długie wieki temat wojskowy w malarstwie czy rzeźbie jawił się nade wszystko jako temat bitewny, widowisko moralnego i cielesnego zmagania się bezimiennych mas rycerskich czy żołnierskich pod dominantą jednostek wyjątkowych: władców lub występujących w ich imieniu wodzów i bohaterów.''
[prof. dr Juliusz Starzyński., Wstęp]

Różnorodna forma prac (olej, drzeworyt, linoryt, szkic piórkiem etc.) zebrana pod wspólnym mianownikiem wojska polskiego ukazuje rozmaitość sposobów realizacji jednego tematu. Odkrywa przeróżne odmiany i ogromną rozpiętość w podejściu do tematu przez polskich twórców ubiegłego wieku.

Na wystawie zaprezentowano również wybór z kartek okolicznościowych ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Ostatnio zmieniany środa, 11 października 2017 03:28
facebook
Instagram
blog
NUKAT
bibliowawa