Wydrukuj tę stronę
wtorek, 02 lutego 2016 19:34

Fotografie Anety Zawadzkiej

Od połowy stycznia w Bibliotece Głównej WAT można oglądać wystawę fotografii Anety Zawadzkiej pt. Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem…. Na ekspozycję złożyło się ponad czterdzieści zdjęć z prywatnego archiwum artystki, które nigdy wcześniej nie były prezentowane szerszej publiczności.

Aneta Zawadzka jest fotografem-amatorem. Przez wiele lat była związana z różnego rodzaju organizacjami non-profit (głównie pro zwierzęcymi). Jej zdjęcia ukazywały się przy okazji wielu medialnych akcji społecznych (stopskaryszew.pl). Wspierały kampanie adopcyjne, a zarazem pojedyncze ogłoszenia. Cykle fotoreportaży z ogólnopolskich wydarzeń promowały bieżące wydarzenia (miejscapamieci44.wordpress.com), lub stanowiły część albumów okolicznościowych. Jednak nadal wiele z jej fotografii, było znanych jedynie wąskiemu gronu odbiorców.

Unikalność jej zdjęć w dużej mierze polega na umiejętności przykucia uwagi odbiorcy na momencie lub szczególe. Fotografując detale, wydobywa je z ich codzienności. Tym samym nadaje im pewien wymiar niepowtarzalności. Jej fotografie często opierają się o koncepcję decydującego momentu.

,,…fotograf Henri Cartier-Bresson opracował koncepcję decydującego momentu w fotografii, która po krótce dotyczyła wykorzystania jednej z największych zalet fotografii: możliwość uchwycenia konkretnego momentu. Według Cartier-Bressona nie chodziło po prostu o dowolny moment, ale o moment decydujący, który wyraża kwintesencję danej chwili.’’
                                       [two-ladies-all-about.pl]

W centrum jej zainteresowań zawsze znajduje się chwila i jej indywidualność. Na wystawie Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem… znajdziemy fotografie z warszawskich ulic i parków m.in. ul. Młynarskiej oraz pomników wchodzących w skład jednej z warszawskich nekropolii uznanych za pomnik historii.

01.JPG 02.JPG 03.JPG

04.JPG 05.JPG 06.JPG

07.JPG 08.JPG 09.JPG

10.JPG 11.JPG 12.JPG

13.JPG 14.JPG 15.JPG

16.JPG 17.JPG 18.JPG

19.JPG 20.JPG 21.JPG

Ostatnio zmieniany środa, 11 października 2017 03:32