Galerie i wystawy

wtorek, 02 lutego 2016 19:34

Fotografie Anety Zawadzkiej

Od połowy stycznia w Bibliotece Głównej WAT można oglądać wystawę fotografii Anety Zawadzkiej pt. Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem…. Na ekspozycję złożyło się ponad czterdzieści zdjęć z prywatnego archiwum artystki, które nigdy wcześniej nie były prezentowane szerszej publiczności.

Aneta Zawadzka jest fotografem-amatorem. Przez wiele lat była związana z różnego rodzaju organizacjami non-profit (głównie pro zwierzęcymi). Jej zdjęcia ukazywały się przy okazji wielu medialnych akcji społecznych (stopskaryszew.pl). Wspierały kampanie adopcyjne, a zarazem pojedyncze ogłoszenia. Cykle fotoreportaży z ogólnopolskich wydarzeń promowały bieżące wydarzenia (miejscapamieci44.wordpress.com), lub stanowiły część albumów okolicznościowych. Jednak nadal wiele z jej fotografii, było znanych jedynie wąskiemu gronu odbiorców.

Unikalność jej zdjęć w dużej mierze polega na umiejętności przykucia uwagi odbiorcy na momencie lub szczególe. Fotografując detale, wydobywa je z ich codzienności. Tym samym nadaje im pewien wymiar niepowtarzalności. Jej fotografie często opierają się o koncepcję decydującego momentu.

,,…fotograf Henri Cartier-Bresson opracował koncepcję decydującego momentu w fotografii, która po krótce dotyczyła wykorzystania jednej z największych zalet fotografii: możliwość uchwycenia konkretnego momentu. Według Cartier-Bressona nie chodziło po prostu o dowolny moment, ale o moment decydujący, który wyraża kwintesencję danej chwili.’’
                                       [two-ladies-all-about.pl]

W centrum jej zainteresowań zawsze znajduje się chwila i jej indywidualność. Na wystawie Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem… znajdziemy fotografie z warszawskich ulic i parków m.in. ul. Młynarskiej oraz pomników wchodzących w skład jednej z warszawskich nekropolii uznanych za pomnik historii.

Ostatnio zmieniany środa, 11 października 2017 03:32
facebook
Instagram
blog
NUKAT
bibliowawa