czwartek, 03 grudnia 2015 07:20

Muzyczne barwy jesieni

Podczas koncertu 30 listopada br. w Bibliotece Głównej WAT, Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej zaprezentował dziewięć utworów, których wspólnym mianownikiem było bogate i różnorodne brzmienie jesieni. Zespół pod dyrekcją Joanny Korczago zestawił najpiękniejsze kompozycje znanych autorów, pieśni liturgiczne, chóralne, porywające utwory rozrywkowe, bądź ich współczesne aranżacje, i na ich podstawie stworzył wyjątkowe wydarzenie.

Organizatorami koncertu był Chór Akademicki WAT oraz Biblioteka Główna WAT. Koncert poprowadził  Marcin Bełdyga. Wśród zaproszonych gości był prorektor ds. kształcenia prof. dr hab. inż. Jarosław Rutkowski, dziekan Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa prof. dr hab. inż. Radosław Trębiński, dziekan Wydziału Nowych Technologii i Chemii prof. dr hab. inż. Stanisław Cudziłło, dyrektor Biblioteki Głównej WAT dr Bogumiła Konieczny-Rozenfeld oraz zastępca dyrektora Biblioteki Głównej WAT Bożena Chlebicka-Abramowicz.

Program koncertu Muzyczne barwy jesieni prezentował ogromne bogactwo muzyki chóralnej i możliwości jej realizacji. Koncert rozpoczął się refleksyjnym utworem Reap what you sow Peppera Choplina oraz pieśnią pasyjną Crux fidelis Mateusza Dębskiego. Następnie Chór wykonał klasyczny utwór chóralny Knuta Nystedta pt. Laudate. Zdarzenie miało wyjątkowy charakter również z uwagi na obecność wśród publiczności kompozytorów Jakuba Szafrańskiego i Jakuba Neske – autorów dwóch dzieł wykonywanych tego wieczora (O sacrament Most Holy i Mironczarnia). Trzecią część koncertu rozpoczął wykonywany a capella Northern Lights norweskiego kompozytora Ola Gjeilo. Uczestnicy koncertu mieli okazję usłyszeć także pieśń skomponowaną w 2005 roku przez Christophera Tina pt. Baba Yetu, w wykonaniu Krzysztofa Świdraka. Jako piosenka przewodnia do gry Civilization IV, utwór ten zyskał ogromną popularność i jest wykonywana w różnych miejscach i podczas rozmaitych wydarzeń na całym świecie. Na zakończenie koncertu chór zaprezentował dwa brawurowe wykonania Mironczarnii, z muzyką Jakuba Neske oraz Ptasiego Radia, do słów wiersza Juliana Tuwima, z muzyką Anny Marii Huszczy.

Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej tworzy dwudziestu sześciu studentów i absolwentów Akademii. Część z nich miała niegdyś styczność z edukacją muzyczną, ale - jak sami przyznają - dla większości przygoda z muzyką jest tylko hobby. Są młodymi artystami z ogromnym doświadczeniem. Doskonale znającymi i rozumiejącymi istotę muzyki. Chór akademicki od kilku lat aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym uczelni. Wielokrotnie tworzył oprawę muzyczną dla najważniejszych akademickich uroczystości, a jego repertuar i realizacje zdobyły uznanie w wielu ogólnopolskich konkursach i festiwalach, zdobywając wysokie wyróżnienia. W zaproszeniach na listopadowy koncert w Bibliotece WAT Chór pisał: - mamy nadzieję napełnić Państwa serca sympatią do muzyki chóralnej oraz wzbudzić u Państwa chęć czynienia Dobra - bo jak wszyscy wiemy - Muzyka daje właśnie taki efekt!. Wyjątkowa i serdeczna atmosfera koncertu była dowodem na to, że z pewnością tego wieczora zespół odniósł sukces.

Ostatnio zmieniany wtorek, 10 października 2017 23:33