czwartek, 02 lipca 2015 11:03

XI Ogólnopolskie Forum Wojskowych Bibliotek i Ośrodków Informacji Naukowej

Ogólnopolskie Forum Wojskowych Bibliotek i Ośrodków Informacji Naukowej rokrocznie skupia ponad kilkudziesięcioosobowe grono przedstawicieli bibliotek resortu obrony narodowej oraz służb mundurowych. Organizatorem jest Centralna Biblioteka Wojskowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W tym roku, w dniach 15 – 18 czerwca w Gdyni, odbyło się XI Forum, w którym uczestniczyli przedstawiciele 33 instytucji z całego kraju. Wyjątkowym gościem byli przedstawiciele Centrum Informacji Ambasady Amerykańskiej w Warszawie.

Czterodniowa konferencja została podzielona na 3 główne sesje tematyczne. Dodatkowo miała miejsce sesja równoległa, dotycząca Słownika Języka Haseł Przedmiotowych Nauk o Bezpieczeństwie i Obronności. Głównym celem tegorocznego Forum było omówienie m.in. zagadnień:

• rola bibliotek wojskowych w działalności w obszarze informacji naukowej Sił Zbrojnych RP,
  • zmiana paradygmatu w bibliotekarstwie wojskowym: bibliotekarz-źródła-użytkownik,
  • otwarte źródła informacji z zakresu nauk wojskowych,
  • cyfryzacja bibliotek wojskowych,
  • zarządzanie informacją i wiedzą w działalności bibliotek wojskowych.

Uczestnicy XI Forum mieli okazję zwiedzić Bibliotekę Główną Uniwersytetu Gdańskiego, połączoną z wykładem kustosz dypl. Ewy Nowaczyk-Potaż pt. Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego w przestrzeni informacyjnej współczesnej nauki – doświadczenia, sukcesy, wyzwania.

Konferencja była również okazją do spotkania w Dowództwie 3 Flotylli Okrętów i uczczenia pamięci polskich marynarzy poległych w czasie II wojny światowej oraz obrońców Westerplatte.

Zapraszamy do lektury czerwcowego wydania Głosu Akademickiego, gdzie znajdziecie Państwo szczegółową relację z XI Forum Wojskowych Bibliotek i Ośrodków Informacji Naukowej.

Więcej informacji: www.rsb.wp.mil.pl/

Ostatnio zmieniany wtorek, 10 października 2017 23:31