czwartek, 14 maj 2015 19:06

Warszawski Dzień Bibliotekarza w Wojskowej Akademii Technicznej 13 maja 2015

„A to miej na pilnej pieczy abyś czytał, kiedy tylko możesz”.

Przypominam tę piękną sentencję poety i prozaika epoki renesansu  Mikołaja Reja w szczególnym dniu – Warszawskim Dniu Bibliotekarza, uroczyście obchodzonym w Wojskowej Akademii Technicznej w ramach, trwającego od 8 do 15 maja pod hasłem ”Wybieram Bibliotekę”, Tygodnia Bibliotek.

Dzień Bibliotek i Bibliotekarza to inicjatywa zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich (SBP), która ma na celu: popularyzację wiedzy o roli bibliotek i ośrodków informacji w systemie kultury, edukacji, nauki i gospodarki; podnoszenie prestiżu bibliotek i zawodu bibliotekarza w świadomości społecznej; promocję czytelnictwa i zainteresowania książką oraz nowymi mediami komunikacji społecznej; upowszechnianie świadomości o znaczeniu wiedzy i informacji oraz swobodnego dostępu do nich poprzez biblioteki i ośrodki informacji. To także  doskonała okazja do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć bibliotekarzy, do rozmów o tym, jak zmienia się bibliotekarstwo i biblioteki, jak zmienia się zawód bibliotekarza i jego rola we współczesnym świecie.

Dzisiaj, kiedy korzystamy  z informatycznego systemu obsługi bibliotecznej, zapewniającego dostęp do katalogów on-line czy używamy multiwyszukiwarki umożliwiającej wgląd w elektroniczne bazy danych, zawód bibliotekarza nabrał innego wymiaru. Kadra biblioteki to cały zespół ludzi: kustosze, osoby pracujące w czytelniach, wypożyczalni międzybibliotecznej, w oddziale gromadzenia i opracowania zbiorów, sekretariacie biblioteki, magazynie a także w sekcji techniczno-informatycznej. I oczywiście dobre, menadżerskie zarządzanie. Dzięki pracy tej „drużyny w służbie książki”, możemy  korzystać i czerpać wiedzę z cennych księgozbiorów.

Biblioteka to miejsce  konferencji krajowych i międzynarodowych, szkoleń i seminariów oraz targów pracy dla społeczności akademickiej WAT. Pełni też  rolę uczelnianego  salonu kultury, uzupełniając w tej materii działalność  Klubu WAT. To tutaj, w pięknych wnętrzach naszej książnicy, organizowane są wystawy fotograficzne i malarskie. Nierzadko, w doskonałej akustyce holu głównego, rozbrzmiewa muzyka, ponieważ  odbywają się koncerty  okolicznościowe.

Serdeczne słowa do pracowników biblioteki oraz wszystkich osób zaproszonych na uroczystość obchodów Dnia Bibliotekarza w dniu 13 maja br., skierowała dyrektor biblioteki kustosz dyplomowany dr Bogumiła Konieczny-Rozenfeld : ”Witam serdecznie w imieniu całego zespołu Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej i Stowarzyszenia Bibliotekarzy  Polskich.  Jest to dzień szczególny. Obchodzimy bowiem Warszawski Dzień Bibliotekarza, tym razem w murach naszej biblioteki. Bibliotekarze to ludzie wyjątkowi, którzy powinni zasiadać w” loży ludzi pozytywnie zakręconych”, ludzi z pasją, szanujących słowo zapisane, zgodnie z sentencją „littera scripta manet”./…/ Dziękuję bardzo za przybycie i życzę miłego czasu dzisiaj z nami”.

Zaangażowanie i pracę kierownictwa i całego zespołu pracowników biblioteki docenił rektor WAT. W jego imieniu słowa uznania, gratulacje i podziękowania za pracę przekazał prorektor ds. naukowych prof. dr hab. inż. Krzysztof Czupryński.

Gratulacje i życzenia na ręce pani Dyrektor złożyły również panie: Elżbieta Stefańczyk- przewodnicząca SBP oraz Joanna Pasztelaniec-Jarzyńska- przewodnicząca Zarządu Okręgu Mazowieckiego SBP.

Dzisiejsze wydarzenie uświetnił spektakl muzyczny pt. :”Paryż, Odessa, Warszawa” w wykonaniu Ostatniego Takiego Trio. Po bibliotece oprowadzały Mariola Nawrocka i Magdalena Wiederek z Ośrodka Informacji Naukowej, opowiadając jej historię i pokazując stan obecny.

Jak na prawdziwe święto przystało był przepiękny tort i sto lat dla całego zespołu.

Grażyna Palczak

Fot. Grzegorz Rosiński